Ofisbul Logo

Neden Üye Olmalıyım?

Sadece “vitrin” mülkleri ile sınırlı kalmaksızın Ofisbul.com da yer alan tüm mülkleri detayları ile görebilirsiniz!

SSS

A tipi ofis nedir?

A sınıfı ofis kavramı içerisinde; merkezi ısıtma – soğutma ve havalandırma ile 24 saat güvenlik, Kapalı otopark, ücretli otopark v.b. maddelerini bulunduran bir kavramdır. Bunun yanında verilen hizmetin kalitesi ve binanın lokasyonu da binanın önemini etkiler.

Aidat nedir? Ne kadardır?

Binalardaki ortak alanlarda yapılan hizmetlerin bedelidir. Hizmet yapısına ve türüne göre değişiklik gösterir. Genellikle ortak alanların temizliğini, binanın güvenliğinin sağlanmasını, merkezi ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin ortaya çıkardığı maliyetleri kapsar.

Brüt ve net alanlar nedir?

Brüt alan; emsale dahil dıştan dışa alan olarak açıklanabilir. Net alanı ise biz aynı zamanda halı m2’si olarak da tanımlıyoruz. Net alanın brüt alana oranına verimlilik oranı diyoruz. Bu genellikle binasına bağlı olarak % 60 ile % 80 arasında değişebilir. Verimlilik oranı toplam maliyeti etkileyen bir husustur. Ülkemizdeki uygulamada, kira brüt m2 üzerinden ödenmektedir. Bu nedenle net alanı aynı olan iki alternatif ofiste bu tür alanlar ve dolayısı ile kira birbirinden farklı olabilir.

Build to suit nedir? Ne kadar zaman gerekir?

Terzi işi bina şeklinde ifade edilebilir. Projenin arayışınıza uygun olması durumunda imzadan sonra teslimi 18 ay civarında gerçekleşmektedir. Tüm projenin sizin talebinize göre yapılması sebebiyle toplam maliyetleri düşürür.

Değişik iklimlendirme sistemleri nelerdir, ne kadar önemlidir?

Sistemler 4 borulu sistem, VAV, VRV, Temiz hava sistemi, egzost sistemleri olarak adlandırılabilir. Bu sistemlerin hangisinin size uygun olduğu konusunda bir uzmana danışmanız önerilir.

Kiralama bütçesinde nelere dikkat etmeliyim? Ofis kiralarken sadece kiraya bakmak -yeterli mi? Yoksa dikkate almam gereken diğer maliyetler de var mı?

Toplam maliyet çok önemlidir. Toplam maliyeti kira kontratı süresi, yıllık artış oranları, dekorasyon bedeli, verimlilik oranı, ücretsiz dekorasyon süresi, işletme gideri maliyetleri, aidat vb. kalemler etkiler. Kiralanacak yerin KDV’li veya stopaj’lı olması ve bunların mahsup edilip edilemeyeceği de maliyet hesaplanmasında çok önemlidir. Ofisbul.com tüm bu hesapları sizin için yapar.

Neden tek bir aracı ile çalışmalıyım?

Çünkü birden fazla gayrimenkul firması ile çalışmak sizi sadece aynı ofislerin size birden fazla listede ulaşması sorunuyla baş başa bırakacaktır. Aynı yerleri birden fazla firma tarafından göreceğiniz için, size liste gönderen her firma sizden ayrı ayrı komisyon talebinde bulunabilecektir. Bu ise kaynak israfı ve problemleri beraberinden getirmektedir.

Ofis aramaya taşınma tarihimden ne kadar önce başlamalıyım?

Günümüz şartlarında böyle bir ihtiyacın varlığı ortaya çıkar çıkmaz arama işlemine başlanması gerekmektedir. Ofis arz talep eğrisinin durumu ön çalışma yapma gereksinimini ortaya çıkarmıştır.

Ofis kiralarken neden bir danışmanım olmalı?

Alacağınız profesyonel hizmet neticesinde talebinize en uygun yerlere en az zamanda en az masrafla ulaşmış olacaksınız.

Ofisbul.com nedir?

Ofisbul.com ülkemizde halen oldukça karmaşık bir iş olan ofis kiralama veya satın alma konusunda buluşma ve danışma noktası olmayı hedefleyen bir portaldır. Bu karmaşık piyasadaki karışıklığı azaltma ve kaliteyi artırma konusunda misyon üstlenmiştir. Ofisbul.com’un hedefi tüm Türkiye'deki ofislere tek noktadan ulaşım vermektir.

Ofisbul.com’daki bilgilerin güncelliğinden nasıl emin olabilirim?

Ofisbul.com’da da belirtildiği üzere bilgilerin güncel olması için tüm gayret gösterilmekle birlikte ülkemizdeki genel iş hayatı kalite düzeyinin ofis piyasasında da geçerli olduğunu belirtmek isteriz. Bu nedenle zaman zaman kiralandığı/satıldığı halde bize bildirilmemiş olan bazı mülklerin sitede kalmaya devam ettiğini göreceksiniz. Ofisbul.com tüm gerekli güncellemeleri zamanında yapmak için gerekli çabayı göstermektedir.

Ofisbul.com’un arkasında kim var? Ofisbul.com hizmetini bana kim veriyor?

Kurulduğu 1994’den beri yaptığı ofis kiralamaları 500,000 m2’yi geçen ülkemizin öncü gayrimenkul danışmanı Kuzeybatı, ofisbul.com’un kurucusu ve işletmecisidir.

Ofisbul.com’un bana katkısı ne olacak?

Zamanımız değerlidir. Ofisbul.com, ofis piyasasındaki fırsatları sizin adınıza takip ederek, bunları size ulaştıracaktır. Ofisbul.com ofisinizi bulurken, siz kendi işinizi yapıp para kazanmaya devam edebilir zaman kaybını minimum seviyede tutmuş olursunuz.

Ofisimi kaç m2’ye sığdırabilirim?

Bu konu da profesyonel destek almak ilerde karşılaşacağınız sorunları minimum seviyeye indirgeyecektir. Bu uzmanlık gerektiren bir alan olup bunu yapan mimari danışmanlardan destek alınmalıdır.

Stopaj nedir? Kiralara stopaj ve KDV neden eklenir?

Stopaj sahibi şirketler dışında olan bir gayrimenkulün işyeri olarak kiralanması halinde kira bedelinden kesilerek maliyeye ödenmesi gereken peşin vergidir. Brüt kira bedelinin %20 si stopaj olarak kesilir. Stopajı hesaplamak için net kira 0,25 ile çarpılır. Stopaj kesilmemiş kira bedeline brüt kira, kesildikten sonra kalan kısma net kira denir. Ofisbul.com listelerinde Kiralara stopaj ve KDV rakamı firmanızın bir dönemde kiralama için yapacağı tüm masrafı net bir şekilde görmeniz için eklenmektedir.

Yönetim kalitesi ne kadar önemlidir?

Bina yönetimi alacağınız hizmetin kalitesi açısından çok önemlidir. Profesyonel firmalar tarafından verilen bu hizmette tüm uygulamalar eksiksiz olacağı için bina kullanıcılarının memnuniyeti maksimum seviyede olacaktır.